Musíte si to sami s chutí přečíst. Říct si, že teď jste se dozvěděli něco zajímavého. Copywriting na blog je samostatná disciplína a já sama to přirovnávám k novinařině. Prostě dodržujte všechny postupy a pište čtivě. Nemusíte být kandidáti na Pulitzerovu cenu. Stačí si nechat pomoc umělou inteligencí.
Co se v článku dočtete

Slohovky. To je strašák spousta lidí. Ještě dodnes je budí ze snu. A protože se dneska všechno odehrává na internetu, je potřeba mít vyladěné texty. Ale ne každému je shůry dáno. Dneska už to vůbec nevadí. Máme tady na to generativní umělou inteligenci. Z každého neobratného psavce se najednou stane Hrabal, který ze sebe chrlí písmenka, která nejen, že dávají smysl, ale ostatní lidi jejich slova hltají.
Jak psát blog
Tohle je návod pro někoho, kdo chce sepisovat pravidelně články, ale už mu docházejí slova, myšlenky a nápady. Nebo se chystá na republikaci a chce si všechno vyladit do dokonalosti. Stačí použít jakýkoliv kreativní generativní AI. Většina z nás sáhne po ChatGPT, někdo zase sází jedině na Clauda, jiní můžou zase díky omezením v pracovním prostředí promptovat pouze v Copilotu.
Ať je to, jak chce, základem je, ujasnit si postup, který lze pak aplikovat na jakýkoliv článek. Základním kamenem je mít SEO analýzu na klíčová slova. I s tím vám pomůže robot. Vyberete si slovní spojení, které jste ještě nepokryli, a dáte se do práce.
Píšeme s AI
Ze začátku jedna důležitá rada. Nechtějte všechno hned. Rozkouskujte si práci. Pečlivá příprava na začátku vám ušetří pak stovky hodin. Představte si, že jste sami zadavatelé a úkolujete agenturu, aby vám články napsala. Sepište si tedy bodově, co všechno od článku očekáváte. AI nemyslí, nedomýšlí si. Když ji nenakrmíte, tak neví, co vám má vyplivnout.
V první řadě si tedy ujasněte strukturu. Že má mít titulek do 60 znaků, že perex musí být dlouhý jenom tři řádky. Klíčová slova se nesmí opakovat třicetkrát za sebou. Mezititulky jsou SEO friendly. Nepoužíváte slangová ani oborová slova, kterým nikdo nerozumí. Všechny věty v článku musí být informačně nabité, a ne žádné plácání prázdné slámy. To jsou jenom příklady, jak si sepsat pokyny. Vlastně se tímto naučíte i dobře zadávat práci, pokud si k sobě přiberete juniora.
A teď to nejdůležitější. Rešerše. Sama umělá inteligence nemá vaše vědění, neumí si tak dobře domýšlet, pokud jste ji dostatečně dlouhou dobu „nekrmili“. Pojďme si to dát na příkladu toho, že třeba píšete o reproduktorech. Začněte tím, že ho zaúkolujete, ať si vyhledá všechno o tomto tématu, kde to bylo zmíněno, jak si to vede na trhu, co o tom píše zahraniční (odborná) literatura.
Prompty pro psaní s AI
Teprve potom sestavujeme osnovu. Nechte si navrhnout, jak půjde nit celého článku, odkud kam se chcete dostat. Jestli to bude mít nějakou pointu. Nezapomeňte, že to není slohovka, vynechte úvod a závěr, potřebujete dát svým čtenářům jádro pudla. Nechtějí číst omáčku. Pobídněte AI, ať se chová jako copywriter s dvacetiletou praxí.
A i teď nechtějte napsat celý článek. Jistě, můžete mu zadat, ať napíše text na tři normostrany podle zadané osnovy, ale já bych doporučovala, ať pracuje po částech. Nejdřív se zaměřte na perex, pak na jednotlivé odstavce a vyšperkujte konec. Do toho pracujte na mezititulcích, infoboxíkách nebo přímých řečech.
Prompty pro psaní článků
→ „Napiš perex k blogovému článku na téma psaní s AI, max. 3 řádky, styl: čtivý, novinářský, bez omáčky.“
→ „Navrhni mi osnovu článku pro začátečníky na téma Jak psát blog s ChatGPT. Rozděl to do mezititulků, ke každému dej jednu větu vysvětlení.“
→ „Chovej se jako senior copywriter s 15 lety praxe. Vymysli 5 nadpisů pro blog na téma psaní článků pomocí AI, které budou lákat ke kliknutí. Každý do 60 znaků.“
→ „Zkontroluj a uprav můj text, aby odpovídal SEO zásadám – klíčová slova: psaní blogu, ChatGPT, AI. Zkontroluj délku vět, hustotu KW, přirozenost.“
→ „Vyber 3 slabá místa v mém článku a navrhni, jak je zlepšit, aby byl výživnější, užitečnější a měl větší šanci uspět v organickém vyhledávání.“
Ověřovat a kontrolovat
Máte už hrubý text? Paráda. Teď ho sakumprdum nalejte do AI a ptejte, jak to polidštit, jak vyndat balast. Jak to zlepšit. Nechte ho ještě zkontrolovat, zda jsou dodržené všechny podmínky, které jste si vytyčili hned na začátku.
Pak už zbývá jen dodělat titulek. Aby byl do požadované délky. Je nutné si uvědomit, že takový Chat GPT počítá zjednodušeně anglická písmena, takže to v češtině nevychází. Doporučuju proto připočítat tak deset procent znaků navíc. Pokud si tedy necháváte vygenerovat metapopisek, poproste ho o rozsah 180 místo 155–160.
Jste už s výsledkem spokojení? Neberte hned první odpověď. Je to stejné jako s vyjednáváním. Spokojte se jen s tím nejlepším. Je to kombinace vašeho know-how, trefného zadání a úpravy vygenerovaného textu. Gratuluji. Nyní už nic nebrání tomu pustit se do práce. I když neškodí se občas podívat, jak pracují s AI ostatní, abyste si zase vzali mustr.
Související články