Umělá inteligence je už plnohodnotný parťák i pro obyčejné smrtelníky. Takže se k dotazům, co koupit k Vánocům, nebo jaký doktor nám pomůže přidává i další bonus. Kombinace vašeho šikovného já a efektivní nástroje AI. Nebojte, nevezmou vám práci. Naopak z vás dělají superpracanty.

Ze všech stran se na nás valí, kolik tisíc nástrojů a dalších modulů, asistentů můžeme používat, že vlastně nevíme, kam sáhnout a co si vybrat. Důležité je, abyste se neztratili a pracovalo se vám s jakýmkoliv pomocníkem bez větších obtíží. Mám tu proto pro vás seznam pěti nástrojů, které musíte znát a které pro většinu potřeba vyhovují beze zbytku. Udělají z vás mistra produktivity.
Víte, že některé věci zvládnete i bez technického know-how? Umělá inteligence je jako parťák, na kterého se můžete obrátit s čímkoliv, co nevíte. Nástroje vám shrnou poznámky, upraví video, přeloží smlouvu a vyhledají jakékoliv informace. Pak se můžete soustředit na vlastní práci, protože všechno ostatní zvládnete rychleji.
1. ChatGPT: osobní asistent, který nikdy nespí
Ano, jde většinou o první věc, se kterou jste se seznámili v této oblasti. Co jste se ho ptali jako první? Pamatujete si to? A dneska už s ním můžete zvládnout jakékoliv texty, rešerše, emaily, analýzy, scénáře, porovnávání dat…
ChatGPT funguje jako osobní AI asistent, který je dostupný 24/7 a nezapomíná. Vysvětlí složitý termín, připraví otázky pro rozhovor, navrhne strukturu přednášky, vymyslí nápady. Můžete ho požádat o srovnání produktů, shrnutí odborného článku nebo vytvoření jednoduchého obchodního e-mailu. A to bez technického zadání. Stačí umět klást chytré otázky, tzv. prompty.
Největší síla ChatGPT spočívá v univerzálnosti a v tom, jak snadno zapadne do vašeho pracovního i osobního dne. Od plánování obsahu, přes zjednodušení rutinních úkolů až po recepty na večeři.
2. NotebookLM: když chcete mít vše pod kontrolou
Co si budeme, některé nástroje nám docela halucinují a ne všichni dokáží napsat správné prompty, aby se generativní AI držela přesně v těch mantinelech, které potřebujeme. Na to tu máme NotebookLM od Google. V čem je podle mě boží? Pracuje jenom s tím, čím ho nakrmíte. Máte třeba nějaké děsně dlouhé produktové podmínky, ze kterých potřebujete tahat informace? Není problém.
Tenhle nástroj je prostě uzavřeným okruhem a jde ještě dál. Všechny informace nejen zorganizuje. Třeba u videí z YouTube dá doslovný přepis, ale umožňuje také ukládat si poznámky.
Takovou třešničkou jsou podcasty. Proč o tom mluvím v této spojitosti? Představte si, že máte mega dlouhý dokument, který potřebujete pochopit. NotebookLM vám z celého textu vytvoří podcast, kde se o obsahu baví dva lidé. A pozor! V češtině.
3. Perplexity: Konec nekonečného googlení
Jak často používáte na vyhledávání Seznam, Google nebo už některý z nástrojů AI? Jak se u vás ten poměr změnil? Nebo máte spíš problém dostat od umělé inteligence konkrétní a relevantní odpovědí? Nejlepší je zabrousit na Perplexity. Tomu říkám nová generace vyhledávání. Zmíněné vyhledávače se to snaží dohnat také jakýmsi shrnutím, ale Perplexity jde dál a kombinuje vyhledávání s generováním navazujících textů.
Za svůj dotaz získáte odkazy, obrázky, ověřené informace, na které se můžete prokliknout. Otázka je, na jak dlouho to vydrží nestranné, dokud se tvůrci nerozhodnou, že chtějí udělat sponzorované odkazy.
4. DeepL: překladač, který přemýšlí
Je to neuvěřitelné, ale DeepL, který také funguje na bází AI, tu byl k dispozici veřejně ještě před nástupem ChatGPT. A ke všemu je to nejlepší AI překladač zdarma. V tomto případě se překladatelé oprávněné musí bát o své pozice. Ale pokud budou chytří, zvládnout s tímto pomocníkem daleko víc. My ostatní si ale můžeme výskat. Jak nám tohle v minulosti chybělo. Teď už si nejen přečteme cizojazyčné smlouvy, emaily, weby a k tomu si vše sami napíšeme. Za pár vteřin máte anotaci v angličtině, pozdrav ubytovateli v Thajsku nebo obchodní nabídka pro finského partnera.
5. Kapwing: Snadný střih i titulky
Jestli tvoříte videa na sítě, sdílíte svoje soukromé záběry, nebo jste profesionál, tak se bez AI video nástroje jménem Kapwing neobejdete. Samozřejmě existuje spoustu nástrojů na titulky, ale tohle vás opravdu přesvědčí lehkostí a rychlostí. Stříhání je velmi intuitivní, skoro jako v Canvě, ale za mě jsou nejdůležitější ty titulky. Protože do minuty máte titulky pro video zdarma a funguje to i na mobilu.
Dneska má většina lidí ztišený zvuk. Video na Instagramu bez titulků je mrtvé. A Kapwing? S tímhle je to hračka. Nahrajete video a jen kliknete na subtitles. Za chvíli je tam máte a můžete text upravovat podle potřeby. Žádné zdlouhavé opravovaní nebo přepisování jako v Descriptu. A třešnička nakonec. Jestli chcete titulky přeložit, stačí jeden klik a máte je v angličtině. Včetně správného načasování.
S všemi pěti nástroji už můžete být pěkný chameleon. A nejlepší na tom je, že jejich kombo vám umožní pracovat jako jedinému člověku na celém úkolu. Bez zbytečného multitaskingu. Třeba blogový článek. Od Perplexity dohledáte zdroje a fakta, zadané podklady nahraju do NotebookLM a všechno si roztřídím. ChatGPT mi připraví osnovu. A přes DeepL si přeložím text a také post, když cílím na zahraničí.
Nebo podcasty. V Perplexity udělám rešerši, ChatGPT připraví otázky pro moderátora, NotebookLM pomůže s přepisem na web. V Kapwingu upravím záznamy a udělám reelska na sítě. Výsledek je jako z profi studia. Třeba už i vás napadá, jak jeden z těchto pěti nástrojů zakomponovat do svého života.
Související články
Blogování s AI: Návod, jak napsat článek, který funguje
AI jako druhý mozek: Nástroje, které vám ušetří hodiny denně